14 Temmuz 2013 Pazar

QİN'S MOON SEZON 4: GREAT WALL

Bu sezona giriş kısa bir özetle yapılıyor Tian Ming' in gözünden... Yu er' ın kaçırıldığından, İmparatorun nedenini bilmediği ve kendisine göre komik bir şekilde peşlerine adam taktığından, gelişen olaylar sonucunda geldiği konumdan kısaca bahsediyor Tian Ming...

İlk bölüme harika bir giriş yapmışlar bana kalırsa... Yu er' ı görüyouz... Ying Yang Okulunun yanında, geçmişini unutmuş bir şekilde kendi deyimiyle bekliyor. İsmini alırken parmağında çok ufak bir yara oluşmuştu. " Bu yaradan akan şey hayatta benim için en değerli olan ve asla unutmayı istemediğim bir şey olmalı ama ne olduğunu hatırlamıyorum" diyor kendisi...

Ying Zheng, Çin Seddi' nin yapımıyla kafayı yemiş durumda. Zamanında bitecekte bitecek diye tutturmuş olduğu görülüyor.İmparatorun en büyük yatırımı olam Mirage' a insanların girişi görüyor...

Shao Yu' nun Shi Lan' a olan ilgisi ve beğenisini Tian Ming bile anlıyor ya ve bununla ilişkili  tavrıyla insanı yere seriyor...

Zifang' ın (Zhang Liang) da yardımıyla Iron Hammer ve Xiao Zhi, Qin ekiplerine bir baskın yaparak gizli mesajı çalmayı başarıyorlar.İmparoturun oğlu da Sanghai' a teşrif etmiştir artık.

Şimdi şunu belirteyim, başlangıç ve kapanışlar için öyle jenerikler yapmışlar ki hiçbirini atlamaya gönlüm elvermedi.Çok başarılı...

(4. sezonun trailerlarından)İkinci bölümde Zifang  (Zhang Liang) ve Wei Zhuang karşı karşıya gelir...Üçüncü sezonun sonunda  böyle bırakmıştık. İşte bu andan sonraki yaklaşık üç dakikayı sanırım şu ana kadar en az 20 kere izledim, daha da izlerim.

Zifang vs Wei Zhuang arasına bir başka düello daha karıştırmışlar. Bu tanımadığımız ikiliden kazanan daha sonra bir yere bağlanacak... ( spoilera girmeden yazmaya çalışmak o kadar zor ki öleceğim şurada) ama bu üç dakikayı tarif edecek kelime bulamıyorum... Müzik, renkler, diyalog, geçişler enfes... Zaten Zifang hastası olarak coşmuşum, (fangirl geçişi :)) ) topluca bu estetik beni vurdu...

Diğer iki elemanın düellosunun sonunda kaybeden der ki;

" bu çağ sana da bana da seçenek vermedi"

kazanan : "anladım. Aramızda bir düşmanlık yok. Sadece bir kazanan ve kaybeden var. Kazanan yaşar, kaybeden ölür..."

arada geçen kelebek şahane bu arada... Hemen akabinde Zifang' ın sesinden şu sözleri dinleriz... (düzgün  çeviri yok ben de :). Nasıl gaza geldiysem üşenmedim)


savaş alanı rüzgar ve kuma gömüldü
savaş çığlıkları boşlukta dindi
eski kılıç acımasız rüzgarlarda bozuldu
Savaş için doğan ruhlar hayatta kalmak için kavgaya başladı
çığlıkların olmadığı bir çağda, hayatta kalmak en uzun tek yoldu...

Bu sezonda Net Trap Organization ile tanışırız. Çok ilginç tipler :)) İmparator ve Li Si' nın bu örgütü bildiğiniz bir ağ. Duymadıkları haber yok. Ölümcül.. Özellikle 6 elemanına dikkat. İmparatorluğun karanlıklarında yaşayan örümcekler gibiler...

Jugue' yi taşıyan eleman Ge Nie' nin peşindedir, en büyük arzusu kişisel intikam olarak onu ortadan kaldırmak. Eleman yedi devlette ölüm cezasına hapsedildiği için her yeri dövmelerle dolu ama hepsinden kaçmayı başarmış bir yarma. En son İmparator ve Li Si bunu salıveriyor ki Ge Nie' nin hakkından gelsin.


Bu elemanla Wei Zhuang' ın kapışması sezonun efsanevi kapışmalarından bir tanesidir. Diyalogları da öyle :))


(4. sezonun bir diğer trailerı)
Tian Ming yine kendi sorunlarını yaşamaktadır. Konfüçyüs Okulunda da Shao Yu yetenekleriyle parlarken, zavallı Tian Ming salaklığıyla dışlanmaktadır. Bu arada Gongshu Klanının dev mekanik adamıyla Tiang Ming arasındaki bağ göz yaşatıcı... Konfüçyüs Okulu öğrencilerini pek yetiştirememiş ayrıca...

Ge Nie bu sezonda Tian Ming' e yaklaşımı, duruşu, sakinliği, bilgisi ve yaptıklarıyla karizmasına karizma katıyor. Tek cümleyle özeti bu!! Meng Tian ile bir karşılaşması var ki oy oyyy!!!


Zifang yine kilit olarak yer alıyor. Şişko kadın (Gongsun Ling Long) zavallı Zifang' ın peşinde... Bu durum karşısında Zifang' nın yüzü görülmeli ama çoğu zaman iyi ki Tian Ming yetişiyor duruma. (Hayır, kadın ısrarcı falan ama aynı zamanda zeki) Hele bir yerde Shao Yu, Tian Ming ve Zifang' ın Gongshan' dan bir kaçışları var ki görülmeye değer :))

Usta Ban' dan dinlenilen Mohist mekanik tekniği ile Gongshun' un neden birbirlerine gıcık olduğuna dair hikaye de oldukça hoş:))


Shao Yu ile ortama enfes şekilde giren atlının mücadelesi de sezonun en harika kapışmalarından bir tanesiydi. Shao Yu bu sezonda en büyük sarsıntılarından biriyle karşılaşır. Kendi kendine galip gelmesi gerekir. Tian Ming bu konuda ona sonuna kadar destek verir, öyle ki Zifang dışındaki tüm öğretmenlerin derslerinden atıldığı için ayakta dikileceği en iyi noktayı ilk kez böyle bir durumla karşılaşan Shao Yu' ya önererek büyük bir centilmenliğe imza atar. Garibimin Zifang' a en iyisi sensin yakınması unutulmazlardandır.

Sezon içinde bir ara Han Xin ortaya çıkıyor.Sadece ufak fakat etkileyici bir sahnede kendini gösteriyor. Kimdir, necidir şu anda bilemiyoruz. Her zaman ki gibi Zifang yine muhteşem bir analiz sunuyor ortaya (fan gir modu etkisini arttırıyor)

Zifang, Tian Ming ve Shao Yu' yu Chu Nangong ile tanıştırıverir, estetik bir biçimde :) Tian Ming ara ara deliriyor çok eğlenceli aynı ben...  (delirme kısmı evet, eğlenceli olma kısmı hayır, ben değil) Tiang Ming' in köpek yavrusuyla girdiği mücadele de efsane olmaya adaydır, birbirine meydan okuyan iki rakip :))

Net Work Trap' in ne kadar esrarengiz ama bir o kadar tehlikeli ve sinsi olduğu bir kez daha gözümüze sokuluyor....

Crimson Snake bu sezon çok azap çekti :)) Gerçi girdiği tavırlar da biraz bunu yarattı. Devamında Jugue' nin taşıyıcısına karşı yaptığı salaklığı kendisi de biliyordu ama kendini alamadı. Gerçi kendisine tamamen hak vermemek mümkün değil.Crimson Snake' in geçmişi ve Wei Zhuang ile ilgili hatıraları için  üzülmeli mi sevinmeli mi, insan bilemiyor ama "bu adamın gözlerinde kendimi hiç göremedim" diyor  Crimson Snake ve bu sözler  o geçmişten sonra gelince insana koyuyor be yahu ( burada tam arabeske bağlıyorum :)) ) Wei Zhuang da sanki boş değil ama :P...  Adam resmen köle yaratmış kendine.

Crimson Snake, Jugue ve WhitePhoneix arasında geçen olaylar bir çok kez izlenesi, pek çok sahnenin olduğu gibi.

White Phoneix (Bai Fang) zeki biraz da heyecan arayan bir oğlan ama asil duyguların insanı olduğunu gösterdi, İkinci bölümde kendisine karşı duyduğum ağzını burnunu kırma hissini 3 sezon da atlatmıştı. Her zaman derim serideki favori karakterlerimden ama 20 ile 22. bölüm arasında coştum biraz :))

Bu sezonda White Phoneix ve Dao Zhi' yı tekrar karşı karşıya görürüz ki Dao Zhi' nın Zifang ve Ge Nie' nin yardımıyla gerçekleştirdiği olay şık bir efsanedir. İkilinin karşılaşması ve birbirlerine attıkları salvolar, taktıkları çelmeler ve sonu harika diyebilirim :)) Dao Zhi yine yaptıkları, karşılaştıkları ve hiçbir zaman ödün vermediği espri anlayışıyla takdiri topluyor.

Crimson Snake' e ayrılan bölümler güzel olmuş. daha fazla bir şey yazamıyorum, anlatım ve estetik güzel.

Funian ve Zifang arasındaki Konfüçyüs öğretilerine dayanan felsefi tartışma kayda değer...

Yani şimdi bu yazıyı animeyi izlemeyen anlamaz biliyorum o nedenle özetle diyeceğim ki 4. sezon da çıtayı daha da yükseltmiş. Bu seri muhteşem  bir seri. Herkes izlemeli bence.

5. sezon ne zaman gelecek? Film ne zaman gelecek? En iyisi 4 . sezonu tekrar mı izlesem bilemedim.

(İzleyen olursa gelsin beni bulsun bakın :)) )

1. sezon bilgisi için buraya

2. sezon bilgisi için buraya

3. sezon bilgisi için buraya  tıklayıverin.

Olur da izleyeceğim derseniz İngilizce alt yazılı adres burası

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...