13 Ocak 2013 Pazar

Qin's Moon Sezon 2: Night End's-DaybreakVuhuuu,  Qin' s Moon: Qin Shi Ming Yue ilk sezonun ardından 18 bölümlük 2. sezonu da bitirdim ve durmak istemiyorum. Gerçi ilk 8 bölümden sonra çeviri sorunları nedeniyle bir süre ara vermiştim, Çince izlemek yemedi, sonunda diğer bölümlerini bularak devirdim ikinci sezonu. Çevirenlere sonsuz teşekkürler.


Bu bölümde Qin İmparatoru  (Ying Zheng) , Makine Şehrine girme emri verir. İlk sezonda tüm elemanlar (en azından gördüklerimiz ) şehre varmıştı. Wei Zhuang ve adamları sızma planlarını gerçekleştirirler. Şehri darmadağın ederler.  Duangmu Rong,     Yu er, Ming Tian ve Shao Yu' yü alt geçide getirir ve içeri girmelerine izin verir. Daha önce bahsedildiği  kadarıyla  burası Mohist Okulun kendi elemanlarını cezalandırmak için yolladığı  ve çoğunun çıkamadığı bir geçittir ancak Rong üçünün birlikte burayı aşabileceğini düşünmektedir. Zaten başka bir seçeneği de yoktur zira yarasa adam  Yinfu (Hidden Bat ) onlara yetişmiştir.

Wei Zhuang' ın QuickSand Örgütünün bir elemanı olan Hidden Bat ( Yinfu ) arkadaşımız pisliğin önde gidenidir. İlk bölümlerde  Datiechui (Iron Hammer) ile karşı karşıya gelmişlerdi. Neyse ki Gao Jianli  geldi. Ağzının payını aldıktan sonra Duangmu' ya saldırdı.


Çocuklar alt geçitte hayatta kalmaya çalışırken, Mohist Okul kahramanları şehrin içinde sıkışmıştır. Yüz Düşünce Okulu' nun diğer kahramanlarının geleceği anı beklerler. Ge Nie ise şehire yayılan gazdan etkilenmemeye çalışmakta ve tepede hapsedildiği odada mecburen beklemektedir.

(serinin müziklerinden bir tanesi...)

Çocuklar aşağıdaki tuzakları geçmek için birlikte çalışmak zorundadırlar. Yu Er ne kadar zeki, cesur ve akıllı olduğunu bu sezonda ispatlar. MingTian, Yu er' a yazmaya devam etmektedir. Çok sevimli çocuk. Shao Yu ikisini elinden geldikçe desteklemektedir.


Wei Zhuang' a yardım eden mekanik okulun rakibi Gongshu ailesinden Gongshu Chou, kıskançlıklar ve egolar içinde kavrularak şehrin merkezini bulmaya çalışmaktadır. Gongshu Ailesi de mekanik aletler yapmaktadır ve dünyanın en iyisi olduklarını kanıtlama amacındadırlar. Mohist Okulun defansif mekanizmalarının aksine Gongshu Ailesi saldırı mekanizmaları yapmaktadırlar.


İlk bölümde değinmediğim ve ikinci sezonda ortaya çıkan bir kısım karaktere değineyim.. (o kadar çok ve harika karakter var ki ...)
Wei Zhuang: Ge Nie ile birlikte Ghost Valley' in diğer öğrencisi. Okullarının geleneği olarak ustaları hayatı boyunca iki öğrenci alıyor ve ikisi mezun olunca bir ölüm kalım savaşı yapıyorlar. Yaşayan her şeyin hakimi oluyor. Öyle böyle savaşçı değiller. Usta olan, yani bu son düelloda diğerini öldürüp hayatta kalan, dünyanın kaderini değiştirme gücüne sahip, öyle diyeyim. İkinci sezonda tam açıklanmıyor ama ikisi de yaşadığına göre bu düelloya girmemişler henüz, muhtemelen Ge Nie bunu yapmamış. Wei Zhuang' ın en büyük amacı Ge Nie' yi öldürmek, bunun için hiç bir fırsatı kaçırmıyor. Qin  İmparatoru (Ying Zheng)   Wei Zhuang ve çetesini yani Quick Sand' i  Ming Tian ve diğerlerini ele geçirsin diye kiralıyor. Bu arada Wei Zhuang,  Han Devletinden  gelmekte.
Chilian (Crimson Snake / Crimsın Lotus) : Wei Zhuang' ın yanında gezen hafif çatlak ama güzel kadın. Yetenekleri çok feci, yılanlı mılanlı... Han imparatorluğundan gelmekte. Wei Zhuang' ın yanından hiç ayrılmıyor.

Yinfu' dan   (Hidden Bat ) bahsettik.


Baifeng (White Phoenix) : En sevdiğim karakterlerden (gerçi tüm  karakterlere hastayım bir şekilde) ama bir hareketi var ki ağzını burnunu kıracağım. Ayrıca Daozhi (Thief Zhi) ile 2. sezonda girdikleri mücadele anlatılmaz yaşanır. Kendisi Quicksand  mensubu.


Jing Ke: Kim olduğu henüz tam açıklanmadı ama izleyenler daha ilk bölümden tahmin edebilir. Mohist Okulun bir elemanı olan Jing Ke adeta bir efsane. Qin İmparatoru' na suikaste giden ama nasıl olduğu bilinmeyen şekilde başarısız olan ( bu planı Yu er' ın babasıyla birlikte yapıyorlar) efsanevi bir kahraman her anlamda.

Gao Jianli: Mohist Okulun en cool adamlarından biri ama zaman zaman beni gıcık ediyor. Sessiz sakin ama kendine güveni büyük. Ge Nie' den nefret ediyor.

Xuenu: Mohist okul elemanlarından çook güzel ve nazik bir kadın ama tek bir sözü zaman zaman insanları korkutabiliyor.


Iron Hammer: Çok eğlenceli bir eleman, koca adam tam düz adam. Kardeşlerime bir şey olmasın mantığında, kavgayı hiç bırakmaz ama çocuklarla çocuk olur

Daozhi (Thief Zhi): Hırsızlar kralının bu serideki karşılığı. Duanmu Rong' a tutkun, esprili de oldukça.

(kapanış parçalarından bir tanesi, görüntüler ilk sezona ait)2. sezon biraz karanlık. Güzelim şehrin zehirlenmesine  tanıklık ediyoruz buna rağmen karşı karşıya gelen karakterleri izlerken insan kendinde geçiyor. Bunun dışında kurgu çok sağlam ve bölümler satranç hamleleri şeklinde geçiyor. (birebir düşünmeyin) Askeri/Stratejik Ekol (Military School) * buna böyle yaklaşır, Mohist Okul böyle, Mantıkçılar/Diyalektikçiler  (Logician School) * şöyle demiş tarzında fikirsel kapışmalar da kesinlikle keyifli. İyi ki Tianming hafif salakta karakterler de olayları ve mantıksal gelişimi bir salağa anlatır gibi yavaş yavaş anlatıyorlar böylece hiçbirşeyi kaçırmıyorsunuz.


 (* Çin Tarihi ve felsefesi ile ilgili çoğu konuyu Türkçe okumaktan hoşlanmıyorum çünkü özellikle isim ve terim çevirileri Türkçe kaynaklarda çok farklı ve kafa karıştırıcı oluyor. Yüz Düşünce Okulu ile ilgili olarak basılı Türkçe kaynak bulmak kolay değil. Var olan basılı kaynaklar genellikle dördünü açıklamak ile ilgileniyor ya da dönemde var olmuş bir nokta gibi değinerek geçiyor veyahut Sun Tzu - Savaş Sanatı gibi akıma ya da ekole değinmeden kitap çevirisi üzerinde yoğunlaşıyor. Ben çeviri yapmaktan zaten hoşlanmam yukarıda Türkçe olarak kullandıklarım da yazılı kaynaklarda en fazla kullanılan kelimeler, farklı çeviriler de mevcut.)Bir 15. bölüm var ki, hafif özet bölümü tarzında olmasına rağmen bu kadar mı gaz olur!! Sezonun tüm müzikleri harika.


Yani sırf Çin/Tayvan yapımı olduğu için izlenmiyorsa ayıp... Bana kalırsa bu seri çok çok başarılı ve kaçmaz.. Şimdi izninizle çok pis bir yerde biten 2. sezonun ardından kendimi 3. sezona gömeceğim, dayanamıyorum.

(kapanış parçalarından bir tanesi)


Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...