10 Şubat 2013 Pazar

Qin's Moon Sezon 3: Hundred Schools of Thought


Klavyemin "Q" tuşunun basmaması çok acı verici ve özellikle bu yazıyı yazarken beni çok zorlayacakmış gibi bir his var içimde :))

Qin's Moon' un bu 34 bölümlük üçüncü sezonu için söyleyecek çok lafım var ama şu anda hala düşünüyorum hem spoiler yapmadan nasıl anlatabilir hem de hikayenin içinde yatan karşıtlıklar, akıl oyunları vss nin harika biçimde aktarılışını nasıl açıklayabilirim diye. ..Kendi kendime de söz verdim. Şu yazıyı yazmadan dördüncü sezona başlamayacağım diye sonra nerede ne oldu iyice birbirine karışıyor etraf bu şekilde yazmadan ya da yarım halde bıraktığım bir sürü yazıyla dolu da tabii bunların konuyla bir ilgisi yok.

Eğer 2. sezon Qin's Moon Sezon 2: Night End's-Daybreak için güzel dediysem, 3 sezon Hundred Schools of Thought çok güzel hatta harika...bunu izlemeyenler bence çok şey kaçırıyor ya neyse... Bu konuya değineceğim.

2.sezon çok bomba bir yerde kalmıştı, 3. sezon kaldığı noktaya atlamadan önce konuya fantastik bir giriş yaparak içinde bulunan dönemi, biraz gerisini anlatarak giriyor.

Hatırlatmak için söyleyeyim yaklaşık 2000 yıl önce şu andaki Çin tarihinde savaşan eyaletler dönemi olarak biliniyor. Qi, Chu, Yan, Zhao, Wei, Han, Qin. Bu dönemin en güçlü yedi devleti kendi arasında savaşarak birbirini kendi egemenliği altına almaya çalışmaktadır.Yedisinin de kendine has tarihi, isimleri, gelenekleri, kültürleri bulunmaktadır. Bu güç savaşı zaman zaman dengelenmekte zaman zaman kaymaktadır. Durum yaklaşık 300 yıl kadar sürer. En sonunda Ying Zheng' in Qin hanedanlığının başına gelmesile durum değişir. Adamın tek hayali bu yedi farklı küçük imparatorluğu tek bir isim altında  birleştirmek, eritmek ve topraklarda tek bir dilin , tek bir kültürün hakim olmasını sağlamaktır.Böylece ilk bölüm Qin askerleriyle Chu askerlerinin karşı karşıya gelişi ve Shao Yu ile açılır...

Olaylar daha sonra en son kapışmakta olan Wei Zhuang ve Ge Nie ye döner. İlerleyen dakikalarda ve mücadeleleri esnasında - ki ikiside en güçlü iki savaşçıdır - bazı karakterler olaya zaman zaman dahil olur, ikisinin geçmişine dönülür. Ghost Valley'de neler yaşadıkları ortaya serilir ama Ge Nie' nin neden herşeye sırtını döndüğü netlik kazanmaz. Tianming ve Ge Nie' nin arasındaki ilişki de eskiye dönük olarak yansıtılır.

Akabinde diğer kapışmalara da şahit olur bu gözler ki zevkten dört köşe olunur. Mohist Okul' un hatırı sayılır elemanları daha fazla sıkıştıkları köşede kalamazlar.

Gao Jianli, AhXue, Iron Hammer ölümcül savaşlara girerken aynı zamanda geçmişlerinden de bir parça sunulur.

Bu arada White Phoneix (Baifeng)  yine rol çaldı arkadaş:)) eleman ukala falan ama seviyorum diğer yandan.

Spoiler vermeden yazmaya çalışmak çok zor ühühüh...

Neyse olaylar ilerler, Makine şehrinin yardımına Liderleri ve diğer okullar gelir aynı zaman da Ying Yang Okulu iyiden iyiye kendisini gösterir.

Makine şehrinden ayrılırlar ve Doğuya yolculuklara başlarlar. Onları buraya Konfüçyüs Okulu ve özellikle Zhang Liang ( Zhang Liang ile ilgili başka bir yazı burada) yönlendirmiştir. Burada da yeni yeni karakterler ortaya çıkar, yeni olaylar vuku bulur.Bu arada serinin en dramatik aynı zaman da en makara bölümlerinin bir kısmı Mohsitlerin lideri seçilen TianMing ve onun kendisini reddedenlere ve kendisine karşı içten içe verdiği savaştır. TianMing' in Yu er' a karşı duyguları özellikle bu sezonda göz yaşartıcı.

Bu sezonda Jing Ke' yı görüyoruz en sonunda. Gao Jianli ile nasıl tanıştıkları anlatılıyor. Jing Ke tam bir Jing Ke ve ortaya çıkışı da süper :)) ayrıca drunken style ı oldukça hoş ve iyi çizilmiş.

Çizimler diyince ekleyeyim 3. sezonun çizimleri ilk iki sezondan çok daha başarılı. Her sezonda daha da geliştirmişler çizimleri. Tek falso Ah Xue' nin o güzelim müzikle yaptığı dans esnasındaydı, hareketler ve geçişleri kötü görünüyor ama onu müzik, renk ve atmosferlerle kapatmışlar. Çok estetik sahnelerdi :))

Gao Jianli' nin geçmişinde yatan isimlerden biri olan Kuang Xi de delicesine karizmatik bir amca bu arada.Karakterlere - özellikle yeni girenlere bir göz atalım o zaman ama öncelikle TianMing' e tekrardan değinmek isterim.

Hala tam olarak geçmişini bilemediğimiz bu çocuk çok candan, içten biri. Aptallığı ve şapşallığına rağmen bağıra basılası... Ge Nie ile maceralarının başlarını bu sezonda izliyoruz, Ge Nie' ye ne kadar değer verdiğini akabinde Yu er a. Shao Yu ile aralarında oluşan derin bağ göz yaşartıcı. Tek başına pek çok zorluğa gögüs germesi gerektiği yetmediği gibi insanlar Yu er ve Shao Yu' a efendi gbi davranırken bu garibimi zaman zaman itip kakıyorlar, üzülüyorum :P Cesur ve içten oluşu göz yaşartıcı boyutta. TianMing' i seviniz, pek şeker velet...

Shao Yu: Bu sezonda onun da hafiften geçmişini görüyoruz. Yetenekli ve zeki olmasına rağmen pek öyle dlicesine hırsları olan bir çocuk olmadığı da görünüyor. Tian Ming' i sevip kollaması ayrı bir konu...

Yu er: Yu er başka ellere geçti aralarındaki ilişki tam olarak 4. sezonda çözülür belki.

Shi Lan: Bu sezonda tanışıyoruz Shi Lan ile. Şef Ding' in restoranında çalışan kendi halinde bir ufaklık olarak görünüyor ama  dövüş sanatlarında usta... gizemli... Shao Yu aşık oldu buna :)) -konu nasıl sulandırılır -

Li Sı: Aslında ilk sezondan beri mevcut ama değinmemiştim. Bu sezonda biraz daha aktif. Legalism okulundan ama öncesinde konfüçyus okulunda da bulunmuş. Ying Zheng' in sağ kolu.

Funian: Konfüçyüs okulunun lideri. Üç kardeş arasında en büyüğü olduğu için lider ve baş o.Yan Lu: Funian' ın kardeşi, Zhang Liang' ın abisi. İyi kalpli, ağabeyine  saygıda kusur etmeyen, kardeşini kollayan biri. Funian ve Zhang Liang kendi çaplarında ünlü fakaYan Lu' nun ismi ortamlarda pek geçmiyor.

Zhang Liang: Tarihi karakteri bir yana, seride üç kardeşin en küçüğü. Mohist okula yardım etmek için elinden geleni yapıyor. Zeki, hesaplı, önceden planlayan bir tip. Başarılı... Bu serideki haliyle bayılıyorum ona :))

Moon Godness: Zaten ara ara beliriyordu bu sezon da kendini gösterdi. Ying Yang okulundan... göreceğiz.

Star Wraith: Velet ama çok sevimsiz öncelikle...Çok güçlü olduğu söyleniyor.

Gongsun Linglong: Logical Okulundan.. gerçekten bir güzellik... kadının bölümlerde konfüçyusçülerle girdiği bir mantık yarışması var ki dağıttı ortamı ama Tianming tarafından (Zhang Liang sponsorluğunda) altedilmesi görülmeye değerdi :))

Üşenmezsem eğer gerçek tarihi karakterler ve bu üç sezon ile ilgili bir iki yazı daha yazayım ve içimdeki spoilerları kusayım...

Bunun dışında dayatma yapmaktan nefret ederim ama izleyin izleyin izleyin derim...

Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sezonu youtube üzeriden İngilizce altyazılı olarak buradan izleyebilirsiniz.

İzleyen olursa rica ederim ki bana bir haber etsin, benimle konuşsun :))


Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...