3 Mayıs 2009 Pazar

Ouran High School Host Club: Bir okul Aktivitesi...
2006 yılında gösterime girmiş olan, Takuya Igarashi tarafından yönetilmiş olan 26 bölümlük anime serisi. Animesi 26. bölümde sonlanıyor olmasına rağmen, bildiğim kadarıyla mangası devam ediyor.

26 bölüm ile kısa gibi gelen keşke devam etseydi dedirten ancak aslında çokta şık bir finalle sona eren, eğlenceli ve izlenmesi gereken bir seri. Klişelerin bolca ancak akıllıca kullanıldığı seri de pek çok gönderme bulunmakta, fan girl/boyluktan tutunda, sınıflararası bakış açısına, otakuluğa , yaoi fanlarına kadar.

İzlediğim hafta içerisinde beni oldukça eğlendirmiş olan bu animenin kısaca konusuna değinmek gerekirse; Ouran High School, varlıklı ve prestijli ailelerin çocuklarının gittikleri bir okuldur ve Fujioka Haruhi bu okulun lise bölümüne burslu olarak kabul edilir. Üniformayı alamadığı için pantolon , gömlek üzeri kazağı ve gözlükleri ile kendine çalışabileceği kuytu ve sakin bir köşe ararken malesef Host Club un karargahı olan müzik odasının kapısını açma gafletinde bulunur. İçeride dediğimiz gibi Host Club üyeleri ile karşılaşır ve oradan kaçmaya çalışırken asla biriktiremeyeceği bir tutar olan bol sıfırlı yen tutan vazoyu yanlışlıkla kırması kendisinin host clubta kalmasına yol açar. Anlaşma basittir ve doğal olarak Kyouya tarafından dile getirilmiştir, vazonun parasını ödeyebilmek için klüp aktivitesinin içerisinde yer alacaktır.

Host Club denilen bu klüp Tamaki, Honey ve Mori Senpai, Kyouya, Hitachiin kardeşlerin bulunduğu (hepsinin eli yüzü düzgün ve aileleri sağlamdır) , okuldaki neşeli ve güzel bağyaaanların :p güzel vakit geçirmesi için canla başla çalışan, aktiviteler düzenleyen bir klüptür.

Olaylar gelişir, bu arada Haruhi nin kız olduğunun farkına varmayan tek kişi olan Tamaki, Haruhi deki hostluk potansiyelini görerek onu ayak işlerinden hostluğa terfi ettirir. -Tamaki kardeşimiz klübün lideri -king olarak adlandırılmakta- derslerinde başarılı ancak bazı noktalarda ilginç şekilde yavaş kalan bir elemandır- .Böylece 26 bölümlük seri başlamış olur.
Serinin kurugusunun dışında karakterler, aralarındaki farklılıklar, ilişkiler seriyi güzelleştiren en önemli unusrlardan. Karakterlere bir göz atmamız gerekirse şöyle sıralayabiliriz;

Haruhi Fujioka: Ouran High School a burslu olarak kabul edilen, sıradan diyebileceğimiz bir ailenin kızı, annesini küçük yaşta kaybetmiş, babasıyla yaşamaktadır. Haruhi, normal anime kızlarından daha farklı olarak kurgulanmış olduğu için ayrıca takdiri hakeder sayesinde oldukça eğleniriz. Oldukça akıllıdır, gözlem yeteneği sağlamdır. Host club ta hızla ilerlemiştir. Hitachiin kardeşleri ayırt edebilen ilk kişidir (aslında belki daha önce Tamaki ayırt eder ama tesadüfi de olabilir bu) .Bir şekilde herkesin ilgi odağı olur. Soğuk ve umursamaz görünmesine rağmen, tüm arkadaşları için endişelenmekete ve onları derinlemesine tanımaya çalışmaktadır. Babasına ayrıca hastayız.

Tamaki Suoh: Host Club un Kyouya ile birlikte kurucusu, en popüler elemanıdır. King olarak adlandırılır. Kyouya klübün annesi ise Tamaki de babasıdır. Gerçekten de aralarında böyle bir iş bölümü yapmışlardır. Okul sahibinin ailesinden gelmektedir ve ailesi Japonya nın sayılı ailelerinden bir tanesidir. Buna rağmen Tamaki yarı Fransız yarı Japon dur ve travmatik geçmişi ile ilgili ipuçları serinin sonlarına doğru verilir ve son bölümde gerçek hikayesini öğreniriz. Bunların dışında Tamaki her zaman enerjik, eğlenceli, biraz salak görünümlü ancak yaptığı ve söylediği tüm sözlerde oldukça samimidir. Derslerinde oldukça başarılı olmasına ve zeki olarak adlandırılmasına rağmen bazı konularda idrak yeteneği oldukça yavaştır. Örnek Haruhinin kız olduğunu anlamamıştır yada ona karşı duygularının babalık görevinden kaynaklandığını uzunca bir süre düşünmüştür. Aynı zamanda çok saf ve iyi niyetlidir, herkesin yardımına koşar, gazete klübüne yardım etmek için elinden geleni yapar ancak aslında klüp başkanının onu bitirmek istediğini anlamaz... vs... Haruhi ve yaşam tarzıyla ilgili ciddi endişeleri zamanla yok olur. Tamaki serinin en eğlenceli karakterlerinden biridir, gerçeklik algısında biraz sorun vardır gerçi ama onun o depresyonları, inner mind ları olmasa bu seri bu kadar eğlenceli olmazdı. Klüpteki herkesin bir şekilde bağlı olduğu karakterdir.
Kyoya Ootori: Klübün cool karakteri ve annesi. Tamaki ile birlikte kurdukları klüpte , organizasyon ve idareyi yürüten kişidir. Ailesi yine Japonya nın sayılı ailelerinden biridir. Haruhi tarafından "Shadow King" olarakta tanımlanır. Kyouya aslında egoist ve herşeyi çıkar için yapan biri olarak görünür ancak aslında daha incelikli bir kişi olduğu farkedilir. Ancak bu sabahları uykusundan uyandırıldığında evil olmasını engellemez. Tamaki ve diğerlerinin kendisini alışveriş merkezine götürdükleri bölüm kesinlikle koparıcıdır. Ailesinin 3. oğludur ve abilerinden daha yetenekli olduğunu düşünür buna rağmen onların yerine geçemeyeceği için kendini ailesini onurlandıracak şekilde davranmaya vermiştir ki Tamaki ile tanışıncaya kadar. Tamaki ile tanışması elbetteki karakterinde köklü değişiklikler yaratmaz ancak zamanla bazı şeylerin daha iyi farkına varır. Tamaki ile tanıştıkları bölümde en iyi bölümlerden biridir.

Hikaru and Kaoru Hitachiin: Klüpte "brotherly love" ı satmakta ve ensest ve escinsel göndermeler yapmakta olan bu biladerlerin bulunduğu bölümler ayrıca ilgiye değerdir. Tek yumurta ikizi olan bu elemanlar, Tamaki bunların peşinden koşarak klübe katılmaya ikna edinceye kadar dışarı ile bağlantılarını kesmişler ve sadece ikisinin bulunduğu bir dünya yaratmışlardır. Gizliden gizliye insanların onları yani Hikaru ve Kaoru yu ayırmasını istemişler ancak bu konuda her zaman hayalkırıklığına uğramışlar bu nedenle de daha fazla kırıklık yaşamamak için hiç kimse ile diyalog kurmamayı seçmişlerdir.Bu bariyer nedeniyle her zaman diğerlerini küçük görmüş çoğu zaman acımasız davranmışlardır. Bu bariyeri farketmeyen (?) ilk kişi Tamaki dir ve ikizler için oldukça uğraşmışıtr. Hikaru ve Kaoru klübe katıldıktan sonra diğerleriyle iletişim kurmaya başlamışlardır. Kaoru daha duyarlı, daha anlayışlı ve naziktir. Hikaru ise daha kaba, daha bencil ve aklına geleni söyleyendir. İkisini şaşırmadan ayırt edebilen ilk kişi Haruhi olduğu için Haruhi ye değer verirler. Haruhi, Hikaru ve Kaoru arasındaki ilişki başlar, gelişir. Aynı zamanda aynı sınıfta bulunurlar. Tamaki ye lord diye hitap ederler. Ayrıca istedikleri zaman müthiş şekilde evil olabilmektedirler.

Mitsukuni Haninozuka; veeee honey senpai... 17 yaşında olmasına ve klüpteki en büyük üye olmasına rağmen çocuk gibi görünen ve çook sevimli olan, sevimli şeylerden hoşlanan, klübün lola-shota sı...Çok şekerdir, çok sevimlidir, arkadaşlarına çok değer verir ancak uykudan uyandırılmaması sağlık açısından tavsiye edilir. Aynı zamanda kendisinden beklenmeyecek şekilde müthiş bir martial arts uzmanıdır ki kendisinden tüm gücünü kullanmaması özellikle rica edilmiştir. Tamaki ile yaptığı bir konuşmadan sonra klübe katılmaya karar vermiştir. Şekerli yiyecekler ve pasta hastasıdır. Tavşanından ayrılmaz. Evil tarafı inanılmazdır. Kardeşi tarafından tavşanından sinyal alarak geceyarıları pasta partisi düzenlemesi nedeniyle yaratık olarak adlandırılmış olsada honey senpai candır ve kendisi evet bir bilgedir... (hastasıyım.)

Takashi Morinozuka: Mori Senpai , klübün wild tipi. Kanımca en taş karakteridir ayrıca ancak kendisi kendini Honey senpai ye adamıştır. Çok konuşmaz fazla tepki vermez ama etraftan saygı görür. Tüm dostlarına yardımcı olur. Honey senpainin üzerine titrer. Bununla ilgili ilginç şekilde mutlu biten bir bölüm izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bir diş çürüğü üzerine yaratılabilecek en iyi bölümlerden birinde Honey ve Mori senpailerin ilişkilerini görebilirsiniz. Kendisi aynı zamanda kendo şampiyonudur, belirtelim. Saygı duyarız...

Ana karakterler dışında yan karakterler de inanılmaz. Haruhi nin babası için hiç birşey demeyeceğim zaten. Bunun dışında otaku teyze harika bir destek olmuş. Hikayelere giren pek çok sağlam karakter var. Labelia hatunları örneğin ki onlarda işin başka bir boyutunu resmediyorlar. Yakuza çocuğun olduğu bölümler müthiş ki yaoi olayının popülerliğini görmek isteyen arkadaşlar bu bölümleri özellikle izleyebilirler (22 ve 23). Ben gülmekten ölmüştüm.

Her bölümü ayrı ayrı eğlenceli ve keyifli bir seri bu o yüzden bölüm bölüm ayrı ayrı yazmakta fayda var ileride. 26 bölüm çabucak bitiyor.

Bu arada fan boy/girl lük nasıl bir şeydir, visual kei fanları nasıl bir şeydir diye merak edenler varsa ouran high school öğrencileri ve Labelia öğrencileri bu konuda size yardımcı olacaklardır. Bu kitlenin yarısı budur.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...