15 Ağustos 2015 Cumartesi

Yaz ve Müzik: 2

Eveeet, şu sıcak, oksijene ve gölgeye hasret kaldığımız günlerde ilk bölümün ardından  başlığında yaz kelimesi geçen parçaları listelemeye devam ediyorum. Ağustosu yarıladığımızı düşünürsek sonbahara az kaldı.
Bu arada yaz ile ilgili şarkı yapmayanı müzik piyasasında dövüyorlar sanırım ama aşk kelimesi ile kıyaslanamaz. Neyse kombinasyonlara geçmeden önce sakin sakin "yaz" lı parçalarımıza devam ediyoruz.

Japonya' yı temsilen One Ok Rock - Taka ve Simple Plan ile birlikte seslendirdikleri "Summer Paradise" geliyor. JRock grubu One Ok Rock' ı konuyla ilgili çoğu kişinin bildiğine ve tanıdığına eminim. Özellikle son yıllarda Uzak doğu severler arasında gereğinden fazla popüler olmaları beni endişelendirse de yine de severim çocukları.


Simple Plan kuruluşu taaa 99'lara uzanan Kanada/ Quebec' li bir punk rock grubu. Çok sevdiğimi ya da sıkı takipçileri olduğumu söyleyemeyeceğim ama şimdiye kadar çıkardıkları albümlerde sevdiğim parçaları mevcut. "Summer Paradise" grubun 2011 tarihli albümü "Get Your Heart On!"' da yer alıyor. Parçanın Sean Paul'lü versiyonu daha fazla biliniyor sanırım ki bu UK dağıtımında yer alıyormuş. Japan Tour Edition' da ise Taka' lı versiyonu var. Neyse ki her ikisinin de klibi var :)

Buyrunuz Simple Plan -  Summer Paradise ft Taka (One Ok Rock)
Merak edenler için Sean Paul' lü hali de burada. Hem deniz, kumsal, tekne falan iç açıcı olsun.Her şey iyi güzel de ben bu klipte feci halde ayakla karşıdakinin güneş gözlüğünü çıkarma hareketine takıldım :)


İkinci olarak Kore' ye uzanarak "One Summer Night"' a kulak veriyoruz. Temptation' un ostunda yer alıyor bu parça. Gerçi diziyi izlemedim. Ayrıca sanırım yine izlemediğim bir k- drama olan Love Rain' de de kulaklara duyuruluyormuş. Korece hali böyle.


Bu parçanın bir cover olduğunu da ekleyeyim. Parçanın aslı Chelsia Chan ve Kenny Bee tarafından seslendiriliyor. 76 tarihli Hong Kong filmi Chelsia My Love' da yer alıyormuş. Bu sayede Hong Kong sınırlarına da girmiş olayım. Buyrun yıllar sonra...


Bu bölümde son olarak Tayvan' a uzanarak bu bölgelerde en sevdiğim gruplardan biri olan Mayday' e ( 五月天)  "yaz" kelimesinden istifade ederek yer veriyorum "Eternal Summer" ile. Bu grup şahşi gözdelerimden biri.


Beş sene önce Şangay' da televizyonda bir konserlerine denk geldim. O anda vurdu beni Mayday. Tabii Çince anlayamıyorum, kim bunlar falan ama televizyonun dibine girdiğimi hatırlıyorum. Mayday  diyorlar arada ama grubun adı olduğunu ne bileyim! Aklım sürekli alanım nedeniyle sanırım sinyal olana gidiyor. Ana kıta Çin'den yeni yetme bir grup sanmıştım bunları. Neyse araştır soruştur sonunda  hanzilere  ulaştım, bir şekilde buldum grubu, utandım yani. 90' lardan beri müzik yapıyor adamlar. Tayvan müzikal sahnesini etkilemiş gruplardan bir tanesi. Uzun uzun yazasım var gerçi ama yaz tembelliği işte. Altı dolu, müzikal olarak kaliteli ve yaratıcı işlere imza atan gruplardan bence...

Eternal Summer aslında eski bir parça ama son haliyle buyrunuz...

Gelelim konuk parçaya. Aslında aklımda konuk olarak başka parçalar vardı ama bunu atlayamayacağıma karar verdim. Biraz eğlenmek için Grease ' den gelsin "Summer Nights"4 yorum:

Gurakawa Yuu dedi ki...

Mayday'in yanlızca bir kaç şarkısını biliyorum ama dinlemesi güzel bir grup. İsimleri yüzünden şarkılarını bulmak biraz zahmetli geldiği için ilk dinlediğimde çok fazla şarkısını bulup dinleyememiştim. Eğer özellikle sevdiğin parçaları varsa önerirsen mutlu olurum.

Tawannanna dedi ki...

tabii ki :) en sevdiklerimin bir kısmını yazdım hemen, işe yarar diye hanzileri de ekledim bir kısmı için

五月天 -Mayday

天使 -angel

離開地球表面 Jump! Leaving the Earth's Surface

倔強 stubborn

憨人

為愛而生 born to love

孫悟空 sun wu kong

諾亞方舟 noah's ark

夜訪吸血鬼 interview with the vampire

羅密歐與茱麗葉 romeo and juliet

時光機 Time machine

suddenly missing you

OAOA

香水 perfume

izlemek için bonus (gerçi çok eski ama çok hoşuma gidiyor bunu izlemesi): mayday+glay I'm in love :)
https://www.youtube.com/watch?v=luQwrhTIypE

Gurakawa Yuu dedi ki...

Önerilerin için teşekkür ederim. Her biri güzel ama 'Angel' ve 'Jump! Leaving the Earth's Surface'i özellikle sevdim. Ayrıca sonuncu bonus için teşekkür ederim. Konser videoları her zaman stüdyodaki şarkılardan daha çok tercih eder ve severim.

Tawannanna dedi ki...

rica ederim ^^

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...