9 Ağustos 2014 Cumartesi

Detective Dee and the Mystery Of The Phantom Flame2010 yapımı Tsui Hark filmidir kendisi. Andy Lau, Carina Lau, Li Bingbing, Deng Chao, Tony Leung Ka Fai gibi isimleri içinde barındırır. Bu arada aksiyon koreografının Sammo Hung olduğunu belirteyim.

Tang Hanedanlığının adı geçen isimlerinden biri olan Di Renjie den esinlenilerek hayata geçmiş bu proje Çin-Hong Kong ortak yapımı.Çin tarihinde bir kadın olarak  ilk kez tahta geçecek  Wu Zetian (Carina Lau), bunu damgalamak için sarayın hemen yanına dev bir Buda heykeli yaptırır. Heykelin yapımı esnasında denetçi durup dururken yanarak ölünce, olay soruşturulmaya başlar. Pei Donglai (Deng Chao) ve amiri heykelin içinde olayı soruştururken amir de mefta olur. Olay insanlar içinde bir korku yaratmaya başladığında Wu Zetian, 8 yıl önce hapsettiği Detektif  Dee' yi  çağırır ve olayın gizemini çözme işini ona verir. Böylece daha pek çok taş etekler altından dökülürken film devam eder.

Görüntüler başarılı. Aksiyon yerli yerinde. Detektif Dee neredeyse mükemmele yakın bir karakter, amca her alanda uzman. Albino Pei Donglai ve Li Bingbing de karakterlerinde bana kalırsa başarılı.

Amma velakin, yer altında Donkey Wang' ın bir çiyan yeme sahnesi var ki ben bir süre kendime gelemedim.

Filmi gelişen nedenler dolayısıyla tek solukta izleyemedim o nedenle çok iyi bir değerlendirme yapamayabilirim ama bana kalırsa başarılı bir yapım olmuş. Tsui Hark işte :))

Kaçırmamak lazım. Gözlerim devamında...

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...